Recycling tkanin – o co w tym chodzi?
Na pewno słyszałaś/eś o recyklingu plastiku, papieru, o PSZOK-ach i przetwórstwie szkła. A co z ubraniami, butami, torebkami i kocami? Im też należy się miejsce w Twoim ekologicznym serduszku!
Nie byłabym sobą, gdybym na wstępie nie zaznaczyła, że najlepszą metodą recyclingu jest… ograniczenie zakupów. Przemyślane zakupy od firm produkującej wysokiej jakości ubrania i akcesoria w duchu slow fashion to dzisiaj podstawa ekologicznego stylu życia.
Dzisiaj dowiesz się, co robić ze zużytymi ubraniami i akcesoriami, a także pościelą czy kocem, kiedy postanowisz zakończyć ich żywot. Ale nie będzie tak łatwo – rozsądek nakazuje najpierw przerobić, ponownie użyć danej rzeczy, zanim wyląduje w koszu na śmieci. Co zatem możesz zrobić z…
Podarty sweter
Mole wyjadły Ci dziurę na rękawie, sweter skurczył się w zbyt wysokiej temperaturze prania? To nic! Przerób sweter na włóczkę, i zrób z niej coś nowego. Nie umiesz? Na pewno wśród znajomych lub rodziny znajdzie się ktoś, kto z przyjemnością wydzierga dla Ciebie nowe skarpetki na zimę, rękawiczki, czapkę czy… pokrowiec na butelkę termiczną 😉
Przypalona torebka z eko skóry
Poliester nie znosi ognia. Ogień i wysoka temperatura to dla niego śmiercionośna broń! Co zatem zrobić, kiedy Twój plecak z eko skóry stopi się na dnie, lub przypali od ogniska? No cóż – tu czarów nie ma, musisz zaszyć dziurkę, lub przerobić materiał na coś innego. Z miękkiej eko skóry możesz uszyć kosmetyczkę lub etui na okulary.
Ze sztywnej eko skóry najłatwiej zrobić koszyczek lub osłonkę na doniczkę. Wycinasz z eko skóry jeden prostokąt lub dwa kwadraty, zszywasz jak na obrazku:
Poplamiony T-Shirt
To prawdziwa kopalnia pomysłów! Najprostsza droga to pocięcie bluzki na szmatki. Żeby szmatki przetrwały dłużej i nie pruły się, podwiń brzegi (nie, nie potrzebujesz do tego maszyny! Wystarczy zaprasować i przyszyć ręcznie.). Drugi sposób jest podobny do tego z grafiki wyżej: uszyj woreczek na chleb lub warzywa. Najpierw podwiń krótsze boki zostawiając większą przestrzeń na wciągnięcie sznurka. Potem zszyj ze sobą dłuższe boki – tylko nie zaszyj dziurek na górze! Sznurek również możesz wyciąć z T-Shirtu i… gotowe! Duma z wykonania własnego eko woreczka – bezcenna!
Co zrobić z rzeczami, które chcesz wyrzucić?
Jeśli dana rzecz już naprawdę nie nadaje się do ponownego użycia, przechodzimy do planu B: wyrzucamy. A raczej… oddajemy. Zużyte tekstylia najlepiej oddać do specjalnych kontenerów na odzież. Na pewno masz taki w okolicy. Powiesz: Ale te spodnie nie nadają się już do noszenia, przez nikogo! Okej! Nie ma problemu. Firmy zajmujące się odbiorem tekstyliów z takich kontenerów na co dzień spotykają się z takimi sytuacjami. Rzeczy są segregowane na:
- te, które nadają się do oddania osobom ubogim i potrzebującym
- te, które nadają się na sprzedaż (to zależy od firmy, jaka je odbiera, szczegóły poniżej.)
- te, które nadają się tylko do recyklingu
W Polsce jest kilka firm, które zajmują się odbiorem i przetwórstwem takich tekstyliów. Skontaktowałam się z jedną z nich i oto, jakie zapewnienie otrzymałam:
„100% nie nadających się do dalszego użycia tekstyliów, które odbieramy z pojemników trafia do recyklingu.”
Recykling tekstyliów jest wielopoziomowy. W sortowni zapadają decyzje co i jak zostanie poddane przetwórstwu. Rzeczy z kontenera mogą trafić do potrzebujących, do sklepów z odzieżą używaną, do krajów tzw. “trzeciego świata” w Afryce i Azji, na paliwo alternatywne oraz na czyściwo do fabryk. Istotne jest to, że żadna rzecz nie trafia na wysypisko śmieci, ani nie zostaje spalona, Jednak, aby system mógł działać, wszyscy musimy dbać o odpowiednie sortowanie tekstyliów – nie tylko na tym etapie, ale również później.
Firmy zajmujące się recyklingiem tkanin prowadzą też działalność charytatywną, jak na przykład firma Wtórpol, prowadząca fundację Eco Textil. Więcej o jej działaniach przeczytasz tutaj: https://ecotextil.pl/jak-pomagamy/
Drugą firmą zajmującą się przetwórstwem tekstyliów w Polsce jest VIVE Textile Recycling, która prowadzi sieć sklepów z używaną odzieżą. Więcej o jej działaniach przeczytasz tutaj: https://www.vivetextilerecycling.pl/znajdz-sklep/
Trzecią wartą uwagi firmą, z którą można nawiązać np, współpracę B2B i podpisać umowę o odbiór odpadów tekstylnych jest Sinoma Recykling: https://sinoma.pl/tekstylia-i-odpady-z-przemyslu-wlokienniczego/
Odpowiedzialność konsumenta, czy producenta?
W Neroli wciąż pracujemy nad tym, aby generować jak najmniej odpadów. Uważamy, że odpowiedzialność nie powinna leżeć tylko po stronie konsumentów, ale również producentów. W ostatnich miesiącach wprowadziliśmy zmiany w opakowaniach i materiałach reklamowych: Drukujemy nasze wizytówki, metki i ulotki, które otrzymujesz w paczce, na papierze z recyklingu. Papier pakowy również pochodzi z odzysku. Nie używamy folii – nawet taśma klejąca jest u nas papierowa!
Obecnie intensywnie pracujemy nad wykorzystaniem nowoczesnych tkanin wykonanych w 100% z butelek PET. Nasza pierwsza nowość w tym roku będzie wykonana właśnie z takiej tkaniny! Obserwuj Nerole na naszym fb [klik], żeby nie ominęła Cię premiera naszych nowości!
A Ty, co robisz z ubraniami i akcesoriami: wyrzucasz, przerabiasz, oddajesz? Napisz w komentarzu!